Passiivne sissetulek

  Passiivsest sissetulekust räägitakse palju ja ilmselt mõlgub nii mõnelgi meelel passiivse sissetuleku saavutamine. Kuidas seda saavutada ja kui keeruline see on?

  Nii nagu nimetus ütleb, siis passiivse sissetuleku puhul on tegemist tuluga, mille saamiseks ei ole vajalik aktiivne tegevus. Üldjuhul peetakse silmas seda, et raha saamiseks ei ole vaja “süsteemi” märkimisväärselt palju sekkuda. Võib ütelda ka, et see on sissetulek, mis tiksub samal ajal kui sa ise puhkad. Laias laastus nii vahva see passiivne tulu ongi, aga enne seda, kui raha tulema hakkab, on selleks vaja vajalik “süsteem” luua ning tööle panna.

  Süsteem

  Võimalusi passiivse sisetuleku saamiseks on erinevaid. Mõni neist nõuab rohkem tegevusi ja pealehakkamist, mõni jällegi rohkem raha. Selge on see, et päris niisama lihtsalt ei saa neist ühtki enda heaks tööle panna. Olgem ausad – kui sellise süsteemi käimalükkamine võtaks aega vaid 5 minutit ja vaja poleks ei teadmisi ega pealehakkamist, siis oleks ilmselt enamusel kusagil oma “rahamasin” tiksumas. Samas – kõik on õpitav ja soovi korral võib igaüks seda ka teha. Tuleb valida omale meelepärane “süsteem” ja allpool toongi välja 10 erinevat võimalust passiivse tulu saamiseks.

   

  1. E-raamat

  E-raamat on tänapäeval üsna tavaline nähtus ja e-raamatu tegemine ei ole keeruline. Kõige lihtsama raamatu saab teha tekstifailis ning salvestades pdf-failina.

  E-raamatu puhul peaks silmas pidama, et lugejatel peaks  selle lugemisest ka mingi kasu olema ning kui see raamat seda eesmärki täidab, siis sissetulek võib olla väga-väga suur. Suurema tulu saamiseks võiks avaldada raamatu nt inglise keeles ja avaldada Amazonis. Selleks on olemas tasuta töövahendid ja siit võid vaadata, kuidas see käib.

   

  2. Audioraamat

  Audioraamat on sarnane e-raamatule, lihtsalt siin on teistsugune väljund. Kui seda õigesti teha, siis on võimalik jällegi suurelt teenida. Suurele turule minnes võib olla keeruline endal sisse lugeda, sest kui inglise keel ei ole emakeel, mängib rolli aktsent ja hääldus. Selle olukorra saab lahendada mõne “native-speakeri” abi kasutades, kes loeb teksti sisse. Audioraamatute müügikeskkonnaks võib olla Amazon, iTunes või audible. Täpsemat infot audioraamatuga seonduva kohta saad siit.

   

  3. Fotode müük

  Fotode müügist on varem juba juttu olnud. See on hea võimalus oma fotosid müüa erinevates fotopoodides” nagu SHUTTERSTOCKCRESTOCK123RFFOTOLIA

  Arvestama peab sellega, et selles valdkonnas on konkurents väga suur, aga kui teed häid fotosid, siis pole probleemi. Pealegi on Eestis võimalik teha selliseid imelisi fotosid (eriti loodusest), mida mujal maailmas pole võimalik.

   

  4. Digitoode Etsy-s

  Etsy on maailma suurim käsitöö müügikeskkond. Käsitööd müües võib etsy-s ka raha teenida, aga see tähendab pidevat tööd. Passiivse sissetuleku mõttes (automatiseeritud tulu) peaks aga rääkima digitootest. Selleks võib olla nt mõni muster. Digitoote puhul ostab klient sinu toote, laadib selle alla ja raha tuleb sulle arvele.

   

  5. Kinnisvara rent

  See on teema, millest on palju räägitud ja mis ka toimib. Sellega seoses on lihtsalt paar nüanssi, millega peab arvestama. Kinnisvara rendiks peab esmalt kinnisvara soetama, mis nõuab arvestatavat hulka raha. Üürnikega seoses peab olema valmis ka erinevateks ebameeldivuteks – häirivad naabreid, võivad rikkuda korteri, osutuvad “puuküürnikuks” vms. Oluline on hinnata ka tasuvusaega. Kui ostad nt 100 000 eur-ga korteri ja üürid välja 400 eur/kuus, siis saad korteri osturaha tagasi 21 aastaga. Siia ei ole sisse arvutatud võimalikke lisakulusid ja pause üüriperioodide vahel ehk tasuvusaeg ilmselt võib osutuda pikemaks.

   

  6. Dividendiaktsiad

  Dividendiaktsaid on hea variant kindla sissetuleku saamiseks. Kõige lihtsam näide Tallinna Vesi aktsia. Aktsia hind ca 14 eur, dividendideks makstakse ca 1 eur aktsia kohta. Korteriga võrreldes saab aktsia ostuks kulunud summa oluliselt kiiremini tagasi.

   

  7. Laenude andmine

  Raha väljalaenamine on omaette teenimise võimalus. Peamised platvormid Eestis on Bondora ja Omaraha. Tootlikkus jääb ca 10-20% vahele, seega päris tulus. Sealjuures alustada võid väikestest summadest ning oma portfooliot pidevalt suurendada.

   

  8. Ühisrahastus

  Väga populaarseks on saanud Crowdestate. Võimalik on alustada kinnisvarasse investeerimist alates 100 eurost ja tootlikkus on kuni 30%. Ilmselgelt lihtsam ja soodsam võimalus kui omal käel kinnisvarasse investeerimist alustada.

   

  9. Otsemüük

  Otsemüüki propageeritakse samuti passiive sissetuleku saamise eesmärgil. Asja mõte on see, et ehitad välja võimalikult suure müügivõrgu kas Eestis või veel parem kui välismaal ning passiivne tulu tekib sellest, kui erinevad kliendid ostavad tooteid. Alustamisega seotud kulud on suhteliselt väikesed võrreldes kinnisvara või aktsiate soetamisega, küll aga on vaja teha palju tööd, et see süsteem tööle saada.

   

  10. Internetiäri

  Internetiäri on ühe väiksema investeeringuga võimalus üldse. Küll aga on siia vaja panustada palju aega ja tööd, et see “rahamasin” käima saada. Selleks on vaja eelkõige teada, kuidas midagi teha. Samal ajal on internetiäri üks mugavamaid ärivõimalusi üldse, sest see ei sõltu asukohast. Internetiäri teemal on meil algamas ka vastav koolitus mai alguses, kus seletame lahti, kuidas internetiäriga alustada.