Ettevalmistus majanduslanguseks

töövaidlusedEttevalmistus majanduslanguseks

Nii nagu mitmetest allikatest lugeda/kuulda võib, on majanduslanguse märgid järjest tugevamad. Koondamised VKG-s ja PKC-s on esimesed suuremad koondamised. Tööinspektsiooni andmetel on koondamiste arv suurenenud ning ka töövaidluste arv kasvanud. Lisatud jooniselt on näha, et 2014. aastaga võrreldes on töövaidluste kasv märgatavalt tõusnud. Arvestades, et selle aasta alguses leidis aset juba mitu suuremat koondamisjuhtu, siis pärast majandusaasta-aruannete kinnitamist tuleb neid ilmselt veel juurde. Ilmselgelt ei ole põhjust paanikaks vaid tuleb astuda targad sammud, et olukorrast puhtalt välja tulla.

Kuidas valmistuda majanduslanguseks?

  1. Kui sul on olemas püsiv sissetulek (veel 🙂 ), siis püüa ära maksta võimalikult suur hulk võlgasid (laenud, liisingud, järelmaksud). Kui sind peaks koondatama või vähendatakse töötasu nt 60%, siis on juba oluliselt keerulisem laenumakseid tasuda.
  2. Kui sa veel ei tegele ettevõtlusega, siis tee sellega kohe algust. Juhul, kui peaksid töötuks jääma, siis on sul olemas tagavaraväljapääs.
  3. Vaata maailmas ringi ning proovi leida häid (äri)kontakte välismaal. See puudutab nii töötajaid kui ettevõtjaid. Kuivõrd Eesti turg on väga väike, siis ka ettevõtluses on majanduslanguse korral raske hakkama saada. Suurematel turgudel on selleks rohkem võimalusi. Samuti on välismaal reeglina rohkem suhteliselt hea palgaga töökohti saada ka masu korral.

Majanduslangus on midagi sellist, mis on loomulik nähtus, kuid me ei tea kunagi täpselt, millal see saabub ja kui hulluks olukord võib minna. Nagu öeldud – paanikaks pole põhjust, kuid alati on kasulik olla selleks valmistunud.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.